KORČULA – ' Jiu-jitsu' ? Čuli ste naravno, ali vjerojatno mnogi i ne znaju mnogo o kakvoj se to borilačkoj vještini radi, ali vjerojatno i da se jedan mladi Korčulanin odnedavno njime bavi i već ima popriličnog natjecateljskog uspjeha u tom sportu...
Julio Prižmić, 25-godišnji student, sada već diplomac Ekonomskog fakulteta u Splitu, smjer menadžment malih poduzeća , uskoro dakle magistar... A kao povod ovoj priči i aktivni natjecatelj Jiu-jitsu kluba 'Aliance Black Dragon' iz Splita.
Za prvi prilog uopće o tom sportu na našem portalu krenuli smo malo je reći kao - 'tabule rase', ne znajući čak ni ono najosnovnije o vještini koja u svijetu i u nas rapidno svaki dan povećava broj svojih pobornika …
' Borilačka je to vještina koja kao i svaka služi za samobranu. Za razliku od onih 'udaračkih' ova se vještina gotovo devedeset posto bazira u borbi na podu. Borba započinje stojećim stavom, ali je suparnicima cilj dovesti je na pod, u suprotnom ta vještina nema smisla. U Jiu-jitsu nema udaraca i na natjecanjima su strogo zabranjeni. Osnova su zahvati, tipa 'gušenje', 'poluga' i slični s kojim se trenutno onesposobi protivnik', objasnio nam je Julio osnovne karakteristike ovog sporta.
(Julio Prižmić u jednom od BJJ zahvata 'gušenja' protivnika tkz. 'giljotinom')
Jiu-jitsu vještina potječe iz Japana gdje su samuraji u borbama tražili način kako bi sa teškom oklopima na sebi mogli na određeni način lakše manipulirati protivnikom. Kasnije je ta vještina prenijeta u Brazil gdje je nastala njihova verzija tkz. BJJ (Brasilian Jiu Jitsu). Puno je efektnija od originala i njome se danas najviše koristi u natjecateljskom dijelu, a istom se bavi i naš Julio.
'Bazira se na zahvatima kontrole i držanja protivnika što se u samoj borbi i boduje. Pritom se koristi tehnikama prinude i prisile na predaju, kao što su ''poluge'' rukama i nogama te ''gušenja''. BJJ ima dva stila borbe, GI borbe u kimonu i NO-GI bez kimona i u oba se natjecateljski sportovi.
Jiu-jitsu' sport je human, stoga se njime mogu baviti sve dobne skupine, podjednako i muškarci i žene, ali je fizički i psihički vrlo zahtjevan. Borca krase agilnost, fleksibilnost, spretan je, eksplozivan, inteligentan, jednom riječju - kompletan borac! Važno je dakako da bude snažan, ali to u ovom sportu i nije toliko presudno. Borci nose kratke hlačice, imaju ili nemaju majice. Kod borbi u kimonu borci su kategorizirani po zvanju, odnosno boji pojasa, težini i dobi.
'Moja kategorija je početnički bijeli pojas od 80 do 85 kilograma ovisno o natjecanju. Na kraju turnira održavaju se turniri u apsolutnoj kategoriji, gdje se natječu borci sa istim pojasevima, ali bez težinskog ograničenja. U BJJ-u ima pet pojasa – bijeli, plavi, ljubičasti, smeđi i crni kao najjači. Za bijeli pojas runda odnosno borba traje pet minuta, za ostale pojaseve borba je duža, za najjači crni traje osam minuta. Svaka borba počinje s nogu, a nakon što se dođe do poda odnosno 'take down' položaja, borac u dominantnoj poziciji dobije određeni broj bodova. Jedan od dominantih pozicija je tkz. ' full maunt' . S njime se protivnika ne osposobi već ga se dovede u jednu od dvije najdominantnije pozicije iz kojeg su najbolje mogućnosti za postići potpunu kontrolu i traženi 'submission'. Ako se protivnika 'zaključa' i potpuno onesposobi borac koji je u inferiornom položaju 'tapkanjem' rukama po podu ili po tijelu protivnika daje do znanja da se predaje. U suprotnom, nastavi li se može doći i do njegove ozljede', nastavio nam je Julio 'malu školu' osnova jiu-jitsu sporta…
Već na prvom svom turniru Prižmić se okitio se zlatom ...
'Bilo je to krajem prošle godine na turniru u Varaždinu. Imao sam tri iznimno teške borbe, sve tri ijesno sam pobijedio boreći se u sve tri čitavih pet minuta. Priznajem nikad se prije nisam osjećao umornijim nego tada, ali isplatilo se. Bio je to jedan od međunarodnih turnira serije Abu Dhabi BJJ Pro turnira koji se održavaju diljem svijeta. Nakon Varaždina slijedio je Zagreb gdje sam osvojio brončanu medalju. Ove godine pak na 'Split Openu' osvojio sam u svojoj kategoriji srebro, te zlato u apsolutnoj kategoriji . Pritom sam neke od borbi dobio takozvanim 'submissionom', odnosno protivnik je predoa brobu 'tapkanjem' kako ne bi došlo do njegove ozljede. Razina iznad tih turnira su Grand Slam turniri također iz World Pro u Abu Dhabi serije turnira.
Juliov trener je Danko Uglešić, inače vlasnik najjačeg crnog pojasa. Na treninzima u splitskom klubu priča nam Julio, bude i četrdesetak boraca. Nakon razgibavanja i tehnike slijede sparing borbe uglavnom po trojica u grupi. Često se zbog prevelikog broja boraca i prenatrpanosti dvorane na treninzima koristi metoda spariranja zvana 'king of the met'. Borci njih šest-sedam se poredaju na podu i jedan po jedan redom se bore s njima. Gubitnici odlaze pobjednik ostaje i nastavljaju borbe. Nešto slično kao 'simultanka' u šahu. A kad već spominjemo tu drevnu igru na tabli od 64 polja, treba naglasiti da jiu-jitsu mnogi nazivaju 'ljudskim šahom'. Zašto ?
' Zbog toga što je ovaj sport dosta taktički zahtjevan i često je potrebno imati sposobnost osjećaja i predviđanja protivničkog zahvata i to nekoliko koraka unaprijed! Ova je vještina omogučuje da fizički slabiji borac može boljom tehnikom pobijediti fizički jačeg, pa je jako popularna i kod žena. Naravno da je bitna fizička sprema i agresija, ali ponavljam, u jiu-jitsu to nije presudno'
Julio se prije kao i mnogi u Korčuli bavio dostupnim mu sportovima nogometom, rukometom, vaterpolom...
Kako se našao u 'jiu-jitsu' ?
' Uvijek mi je bila želja, ali nedostupna baviti se hrvanjem ! Posebice onim slobodnim stilom gdje ima dosta sličnih elemenata kao u BJJ. Taekwondo nisam probao, nije mi bio privlačan zbog toga što tamo u borbama dominiraju udarci nogama. BJJ me zapravo najviše privuklo gledajući MMA borbe na televiziji.
Koliko je BJJ opasan sport?
'Ozljede se događaju kao i u svakom borilačkom sportu, ali nisu baš tako česte. Najveći problem pritom je 'ego' protivnika koji u nekom položaju ne žele 'tapkati' i priznati bodove ili konačnu pobjedu protivniku. U ovom sportu postoji izreka da je ''bolje tapkati i nastaviti borbu odmah za šest sekundi , nego ne tapkati i nastaviti borbu nakon – šest mjeseci '' ... Naravno misleći na težu ozljedu' .
Julio je zbog korone trenutno u Korčuli. Priprema završni diplomski ispit na faksu i uglavnom navečer radi na 'fizikali' kako bi se nakon ljeta koliko-toliko vratio spreman u klub i krenuo prema novim natjecanjima. U Korčuli nema sparinga, iako…
'Nisam jedini iz Korčule koji se bavi jiu-jitsu vještinom. Moj veliki prijatelj Frano Gatti koji studira u Zagrebu i tamo također trenira jiu-jitsu. Prošlog smo se ljeta znali naći u Korčuli i zajednički raditi na tehnici i zahvatima. Možda na ovom našem području i na otoku im još netko, ne znam, nisam čuo'.
Julio smatra da je jiu-jitsu vještina u smislu samoobrane svakome dobro došla. Njime se, tvrdi on, mogu spriječiti mnoge neželjene ozljede prilikom situacija u životu, gdje se potrebno braniti od agresije, posebice onda kada se iz raznoraznih razloga koriste mnogi nepromišljeni i često po život opasni udarci. S druge strane jiu-jitsu tehnikom i zahvatima se u par sekundi protivnika može onesposobiti i izbjeći i njegove i vlastite teške ozljede.
Priznao je da ga interesira još jedan sport iz serije onih 'borilačkih' i za naše područje - ne baš čestih ...
'U zadnje vrijeme počeo sam trenirati i kick-box'. Skupa samnom jiu jitsu trenira i Andrija Lekić koji mi je sada i trener u kick boxu . Od malena se bavi tim sportom, pobjeđivao je na mnogim amaterska državnim natjecanjima u kic-boxu i osvajač je medalje na europskim prvenstvima. Bio je iznenađen mojoj sposobnošću na sparingu pošto je teži 25 kilograma od mene te me pozvao na trening. Namjera mi je nastaviti trenirati istovremeno i jiu-jitsu i kick-box', rekao nam je na kraju razgovora Julio kojem smo u budućnosti u BJJ-u poželjeli što 'manje tapkanja', a sve više raznobojnih pojasa – 'tkanja'! A našem portalu sa njim u 'glavnoj roli' uskoro i prvi prilog iz - 'kick-boxa'...
Razgovarao: N.Kosović
Foto: Privatna arhiva
Nekoliko primjera zahvata u Brazilskom Jiu Jitsu
'Full Mount'
Back Control ( Kontrola leđa )
)
Triangle Choke ( Trokut s nogama )