SPLIT - Darko Prižmić i Tomislav Grubelić na krstašu 'Silvana' iz 'Peliških jedara' pobjednici 18. Regate za samce i dvojce 'Sveti Nikola' koja je proteklog vikenda održana u organizaciji Jedriličarskog kluba 'Mornar' iz Splita.
Darko i Tomislav bili su najbolji po koriginiranom vremenu na ruti i dugoj 160 nautičkih milja od Komiže, preko Palagruže, Glavata, Maslinice do Splita.
Sudjelovalo je 17 krstaša, 16 dvojaca i jedan samac .
'Silvana' je inače u cilju stigla za 41 sat, 9 minuta i 40 sekunda, četiri sata sporije od krstaša 'Go racing' sa posadom Ivan Kljaković-Gašpić i Ante Ćesić( 36:40:35), ali su Darko i Tomo kompenzirano bili brži od njih za 11 minuta i 14 sekundi.
'Kada smo dolazili na Glavat u Lastovskom kanalu još nije bilo vjetra pa smo procijenili da je najbolje odmah krenuti vani nakon okreta. Svi koji su krenuli drugom rutom morali su 'viravati' u kraj i raditi veliku 'burgadu'. Očekivali smo da će vani ranije zapuhati 'južin', a na kraju je zapuhao 'oštrin', znači okrenulo je prema jugu nakon 'maestrala' i to nam je odgovaralo. Prošli smo ispod Sušca, digli špinaker i tako samo s jednim manevrom došli do Maslinice. Jedrili smo čistu krmu, ostali su nam dolazili oštrije, ali mi smo imali više vjetra i tu nas nisu uspjeli proći. Normalno, Swan, Farr i Class40 su nas prošli, njih nismo mogli dobiti, ali od ostalih smo bili brži. 'Silvana' je vrlo star brod, ima joj već 36 godina, pa je Tomu i mene baš veselilo što smo cijelu regatu u konkurenciji puno novijih brodova i realno bili među prvih pet. To nam je čak i veće zadovoljstvo nego pobjeda korigirano' - izjavo je Darko Prižmić za portal 'Sailing-photo.com'.
Jedini samac na ovoj iznimno zahtjevnoj regati bio je Ivica Kostelić . Nakon sezone jedrenja najpoznatiji hrvatski skijaš i sve uspješniji jedriličar sada se okreće zimskim, skijaškim aktivnostima. Za isti portal je izjavio
“Ovo mi je psihički bila najteža regata dosad, jer jedini sam jedrio solo. Imali smo dvije velike bonace, prvu kod Palagruže i drugu kod Glavata. Tu je bilo važno zadržati fokus, jer tu i tamo pojavilo bi se malo vjetra i to je trebalo iskoristiti, a na Glavatu mi je to bio problem, jer već sam bio umoran. Regata je inače bila vrlo zanimljiva, a bilo je i iznenađenja s vjetrom, primjerice kad je po ulasku u Splitski kanal s juga okrenulo na buru. Bio sam tad pod spinakerom pa ga je trebalo skidati, ali dobro sam odjedrio taj finiš po 'orci'. Ovo mi je bio drugi nastup na Svetom Nikoli i žao mi je jedino što sam bio jedini samac. No konkurencija je bila dobra kao i obično. Toliko 'mrzim' ovu regatu da ću dogodine – opet doći....'
Naslovnica: Darko Prižmić i Tomislav Grubelić na 'Silvani'
Foto: JK Mornar Split)