BLATO - Za Marijana Lamešića protekla subota i GOŠK Dubrovnik 1919 značili su 'vatreno krštenje' na klupi BŠK Zmaj. Tek nekoliko dana prije preuzeo je 'crvene' , jasno je stoga da tražiti od njega neke prevelike analize i nije baš realno. Ipak ….
Najprije o njegovom debiju protiv Dubrovčana...
'Nemam što zamjeriti mojim igračima. Dali su sve od sebe, a imali smo protivnika koji je u sličnoj situaciji kao i mi. Izašli su na teren u namjeri da dadu 'dvjesta posto'. Za nas vremena nije bilo puno za nešto drastično mijenjati, mislim da će s vremenom sve biti ipak puno bolje '
Prvi dojmovi iz Blata tvrdi jako su dobri...
'Kratko sam tu, ali dovoljno da budem oduševljen mjestom i ljudima koji žive za klub, međusobnom ljubavlju koja se odmah uoči. Pa i samim igralištem koje je u središtu mjestu, istina u malom mjestu, ali je baš zato vidi se to odmah nekako sve i - slađe'.
Marijanovi su to dojmovi 'oko' kluba. A kakvi su mu prvi dojmovi baš u klubu, igračkom kadru kojeg je zatekao u svlačionici na Zlinjama.
'Što imamo-imamo. Bilo bi naravno bolje da je kadar i duži i iskusniji. Igrači će pritom morati iznijeti dodatni napor, živjeti i igrati koliko je to moguće sportskije. Jer ne daj Bože većeg broja žutih ili crvenih kartona. Gledao sam ih sa tribina i protiv Uskoka, prvi dojmovi nisu loši, iako u ovoj situaciji iskreno neće nam biti lako. Dosta toga igrački nedostaje, u odnosu na druge u tom smo dijelu hendikepirani. No moramo izvući maksimum od ovoga što imamo. Znam da je zbog cjelokupne situacije, ali i zbog toga što je ovo otok bilo teško dovesti još pokojeg kvalitetnog igrača. No iz 'ove se kože ne može'. Kako sam i rekao za neke igračke kombinacije i pronalaženje mjesta igračima potrebno i vrijeme, nakon kojeg ću nadam se imati puno jasniju sliku. Krajnji cilj je ostati u ligi, bliži je pak cilj što prije se maknuti iz zone ispadanja '
Od Predsjednika kluba neki dan smo čuli da se radi na povratku Brazilca Gabriela Coutihna. Dobro bi vam došao?
'Naravno! Koliko čujem riječ je o kvalitetnom nogometašu u koji može pokriti nekoliko pozicija. Računamo na njega, on je naš igrač, s njim bi ipak dobili na igračkoj širini, mogli više kombinirati, manje 'kemijati' . Nadamo mu se što prije, da će mu se dozvoliti povratak obzirom na epidemiološku situaciju'.
Marijanov nogometni CV već smo upoznali. Svojedobno zavidna igračka karijera manje-više sve u prvoligaškim klubovima. Čak i iskustvo igranja i jedne europske utakmice za zagrebački Dinamo. Lamešić i sam priznaje,da mu je jača igračka od trenerske karijere. Ne znači to da nije bilo i njegovih trenerskih uspjeha. Iskustva i rada u klubovima u sličnim sredinama mu ne fali. Ponajviše u klubovima Zadarske županije, benkovački 'Velebit' u Trećoj ligi , NK' Pakoštane' s kojim je izborio viši rang , pa 'Hajduk' iz Pridrage, Polača.
Po onome što smo vidjeli protiv GOŠK-a spada u temperamentne trenere. Cijelu utakmicu u subotu je bio 'na nogama', u komunikaciji sa igračima.
'Često je potrebno probuditi i dodatno pokrenuti momčad, ukazati pojedinačno na greške u igri, prilagoditi se protivnikovoj igri, nije to samo moj stil , kaže nam. Dodaje da preferira ofenzivni nogomet, ali i ističe da sustav igre uvijek najviše ovisi o kadru kojeg ima, predispozicijama i fizičkoj spremi samih igrača.
Za to je smatra, potrebna i dobra fizička sprema, a pitanje je, dodaje on, ' koliko su igrači u ovim otežanim uvjetima mogli spremiti'.
Uglavnom previše vremena za neko dublje analiziranje i preveliko mijenjanje barem za sada novi trener BŠK Zmaj neće imati. Jer kreće, može se reći 'euro ritam' igranja utakmica. Sve jedna teža od druge. GOŠK je arhiviran, slijedi sutra (srijeda) gostovanje kod Uranije, pa već u subotu Neretvanac na Zlinjama. Da ne nabrajamo dalje...
U tom smjeru Marijan baš previše i ne 'kuka'.
'Kako nama tako i drugima. Pitanje je samo kako se tko u ovim u svemu nenormalnim uslovima uspio pripremiti'
Za kraj kratko o slijedećem protivniku Uraniji. Šest mjesta su iznad na ljestvici, ali 'tu su negdje' samo tri boda više od BŠK Zmaj…
' Idemo tamo sa namjerom da odigramo najbolje što možemo. U obrani moramo biti maksimalno oprezni i disciplinirani, pokušati se nametnutii u posjedu, bude li prilike vrebati polukontru i kontru. Bilo bi doista lijepo razveselite navijače jednim pozitivnim rezultatom na gostovanju....'
Naslovnica: Marijan Lamešić, novi trener BŠK Zmaj
Snimio: N.Kosović




